Tarihçe

1992

Kuruluş

ABS Alarm ve Bilgisayar Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kasım 1992 tarihinde; Can ve Mal Güvenliği Alarm Sistemleri, Yangın Söndürme Sistemleri, Bina Otomasyonu ve Telsiz Haberleşme Sistemleri konularında satış ve satış sonrası hizmetler vermek üzere kurulmuştur. Aselsan Askeri Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin “Sivil Ürünler Satış Bayisi” ve “Yetkili Teknik Servisi” olarak faaliyetlere başlanmıştır. T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından istenilen (Kurumun o yıllardaki adı T.C. Telekomünikasyon Kurumu) VHF/FM Kara, UHF/FM Kara, VHF Deniz, VHF Hava ve CB (Halk Bandı) Telsiz Cihazlarının satış, tesis ve bakım-onarım laboratuvarı ve personel koşullarını sağlayarak “Bağımsız Bakım-Onarım Yetki Belgesi” ile çalışılmıştır.
1992-1999

Haberleşme Sistemleri Kurulumu ve Bakım Onarım Hizmetleri

1992-1999 döneminde kamu kuruluşları ve özel şirketler için irili ufaklı telsiz haberleşme sistemleri kurulumu ve bakım onarım hizmetleri verilmiştir. Bankalar, AVM ‘ler, zincir mağazalar, işyerleri ve konutlar için güvenlik alarm, yangın algılama, yangın söndürme, kapalı devre TV (CCTV) sistemleri kurulumu ve satış sonrası teknik hizmetleri verilmiştir.
1995

Zayıf Akım Sistemleri Uygulaması

1995 yılından itibaren, binalardaki zayıf akım sistemlerinin tamamını içeren uygulamalar yapılmıştır.
1999

Tünel içi ve dışı haberleşme sistemleri

1999 yılından bu yanar; Tünel radyosu adı ile karayolu tünelleri içerisindeki Tünel içi/dışı telsiz haberleşme sistemleri ve FM radyo yayınları üzerinden sürücü bilgilendirme anons sistemleri, elektronik gabari (araç yüksekliği) kontrol, güvenlik-plaka ve şahıs tanıma amaçlı CCTV sistemleri, tünel içi ve endüstriyel tesislerin kapalı/açık alanlarında yangın algılama – söndürme sistemlerinde mühendislik, projelendirme, taahhüt ve satış sonrası teknik hizmetleri verilmiştir.
2002-2009

Aselsan Ege Bölge AHM işletmeciliği

2002 – 2009 yıllarında ACC ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. olarak Aselsan Ege Bölge AHM işletmeciliği yapılmıştır.
2005-2014

OKTH İşletmeciliği ve Telsiz Haberleşme Sistemleri Kurulum ve Bakım – Onarım Hizmetleri

2005 – 2014 yıllarında, Uşak İlinde OKTH İşletmeciliği ve Telsiz Haberleşme Sistemleri kurulum ve bakım – onarım hizmetleri, UTEL TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. olarak yürütülmüştür. Şirketi devralan ortaklarımız halen başarılı çalışmalarına devam etmektedir.
2008-2012

Yatırım Teşvikleri ve Finansal Danışmanlık Hizmetleri

2008 – 2012 yıllarında MAYANOVA TEKNOLOJİ VE EKONOMİ DANIŞMANLIK A.Ş. olarak özel ve tüzel kuruluşlara Ar-Ge, Ür-Ge yatırım teşvikleri ve finansal danışmanlık hizmetleri verilmiştir.
2010

AR-GE Bölümümüz Faaliyete Başladı

2010 yılı itibariyle AR-GE bölümümüz de faaliyete başlamış ve yürüttüğümüz projeler için özgün çözümler üretmek amacıyla tasarım çalışmaları yapılmıştır.
2011-2015

BTK'dan 10kHz – 2,9 GHz Frekans Bandında çalışan Sabit Elektronik Haberleşme Cihazlarının Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçüm Yetki Belgesi alınmıştır.

2011 – 2015 yıllarında T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan 10kHz – 2,9 GHz Frekans Bandında çalışan Sabit Elektronik Haberleşme Cihazlarının Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçüm Yetki Belgesi alınmıştır. Turkcell, Avea ve Vodafone gibi GSM operatörleri ile TRT, DHMİ gibi kurumların Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerindeki Verici İstasyonlarının EMR Ölçümleri yapılmıştır. Firmamız, tüm faaliyet konularımızla ilgili olarak, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibidir.
2014

Kalite Sisteminin Kurulması

2014 yılında, ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 belgeleri alınıp kalite sistemimiz kurulmuş ve bu anlamda yürütülen çalışmalarımız şirketimize değer katmıştır.

HİZMETLERİMİZ

Binalarda yangına karşı güvenlik olgusunun önemi anlaşılmaya ve daha çok önemsenmeye başladığından bu yana, ürün seçimi ve proje uygulamalarında standartlara uygunluk konusunda firmamız sürekli bilgi birikimini geliştirmektedir.

Yangın risk analizi, projelendirme ve uygulama çalışmalarında öncelikle “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” dikkate alınarak; BSI, UL, NFPA gibi uluslararası kabul gören standartlar doğrultusunda mühendislik hizmetleri vermek vazgeçilmez tercihimizdir.

Analog adresli, interaktif adresli, konvansiyonel yangın algılama sistemleri ve gelişen yeni teknoloji ürünlerin de satışla bitmeyen uzun ömürlü hizmete dayalı prensibiyle çalışan firmamız güçlü referanslar oluşturmaya devam etmektedir.

Bilindiği gibi tozlu, kirli, yağlı, nemli ve/veya hava sirkülasyonu çok olan yapılarda yangın algılama sistemi tesisi ve işletimi oldukça zordur. Yaygın olarak bildiğimiz ve uygulamasını yaptığımız noktasal tip algılayıcılar veya ışın gönderme/alma prensibiyle çalışan tip algılayıcılar olumsuz ortam koşulları bulunan yapılarda yangın algılama sistemleri çözümleri için yetersiz kalabilmektedir.  Bu gibi yapılarda, yangından korunmaya yönelik “Doğrusal Isı Dedektörlü Yangın Algılama Sistemi”  ideal bir çözüm olmaktadır.

Karayolu tünelleri, metro tünelleri, termik elektrik üretim santralleri, maden işleme tesisleri, petrokimya tesisleri, kimyevi madde üretim ve dağıtım tesisleri, akaryakıt-doğalgaz üretim ve dağıtım tesisleri, OG kablo galerileri, demir-çelik işletmeleri v.b. endüstriyel yapılar “Doğrusal Isı Dedektörlü Yangın Algılama Sistemi” nin uygulanabileceği örnekler olarak değerlendirilebilir.

Doğrusal Isı Dedektörü ve bu dedektörden gelen bilgileri değerlendiren panel, sistemin temel alt yapısını oluşturmaktadır. Aynı panel üzerine noktasal tip algılayıcıları ve butonları da bu sistem içerisine entegre ederek, sistemin tesisi ve işletimi mümkündür. Bu teknolojik esneklik sayesinde özel ortam koşulları bulunan -bölümler içeren- yapılardaki yangın algılama sistemlerine komple çözümler üretilebilnektedir.

Ortam koşullarına göre seçilen CO, Oksijen, Butane, Metan, LPG, Hydrogen v.b. yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı gazlara duyarlı dedektörler kullanılarak sistemler projelendirilip Yangın Algılama Sistemine de entegre edilerek yapı içerisindeki tüm alanların korunması sağlanacak şekilde işletilmektedir. Bina otomasyon sistemi senaryolarına göre programlanarak herhangi bir gaz kaçağı olması durumunda, koruma senaryosunun devreye girmesi ve yangın kapılarının-damperlerin kontrolü, söndürme sistemlerinin aktive edilmesi, fanların çalıştırılması sağlanır.

Doğrusal Isı Dedektörü ve bu dedektörden gelen bilgileri değerlendiren panel, sistemin temel alt yapısını oluşturmaktadır. Aynı panel üzerine noktasal tip algılayıcıları ve butonları da bu sistem içerisine entegre ederek, sistemin tesisi ve işletimi mümkündür. Bu teknolojik esneklik sayesinde özel ortam koşulları bulunan -bölümler içeren- yapılardaki yangın algılama sistemlerine komple çözümler üretilebilnektedir.

Özel koruma gerektiren ve yangın anında acil söndürülme ihtiyacı olan mekanlar için ; İnsan sağlığına, ozon tabakasına zarar vermeyen, renksiz, kokusuz, diğer gazlı söndürme sistemlerine göre daha ekonomik ve daha az hacim kaplayan FM-200 tipi Gazlı Söndürme sistemi tesis edilmektedir. Söndürme sisteminin kurulacağı mekanın özelliklerine göre CO2 gazlı söndürme sistemleri de kullanılmaktadır.

Hayatımızın bir parçası olmaya başlayan Kameralı Güvenlik ve İzleme ( CCTV ) Sistemleri; personel takibi, izinsiz giriş-çıkış, çevre güvenlik, şahıs tespiti, araç plaka tanıma amacıyla kullanılmaktadır.

CCTV Sistemleri, geçiş kontrol sistemleri ile de entegre edilerek giriş-çıkışlar kontrol altına alınmakta ve bina otomasyon sistemine entegre olarak işletilmektedir. Son dönemde; MOBESE, Plaka tanıma ve kayıt, şahıs kimlik tespitine yönelik özel ürünler ve yazılımlarla oluşturulan CCTV sistemleri tesis edilmektedir. Ulusal standartlara sahip olmadığımız bu sistemlerde, firmamız kaliteli ürünlerle hizmet vererek oluşturduğu referansları ile sektörde kendini kanıtlamıştır.

Büyük alanlara yayılmış kampüsler, fabrikalar, endüstriyel kuruluşlar v.b. işletmelerin dışarıya karşı korunması amacıyla; aktif bariyer algılayıcılar, sensör kablo, mikrodalga bariyerler ve CCTV sistemleri desteğiyle projelendirme ve uygulamaları yapılmaktadır.

Bina elektroniği uygulamalarında, özellikle çok katlı binalar için, vazgeçilmez olarak mekanik tesisat donanımı ile entegrasyon gerekli olmaktadır.

Binada tesis edilen ; yangın algılama-söndürme,  güvenlik alarm, CCTV sistemi, giriş kontrol v.b. sistemler ile iklimlendirme, havalandırma, ısıtma – soğutma merkezi, asansör v.b. mekanik donanımların entegrasyonu ve durum senaryolarına uygun işletimi için gerekli uygulamalar yapılmaktadır.

Güvenlik ve/veya personel devam kontrol amaçlı olarak bina giriş/çıkışlarının kontrolü amacıyla tesis edilen sistemler; bariyer, turnike v.b. mekanik donanımlar ve CCTV Sistemleri ile entegre edilerek kullanılmaktadir.

Karayolları, belediyeler, emniyet güçleri, itfaiye ve acil servis birimlerinin acil müdahale gerektiren durumlarda, birbirleri ile koordineli olarak çalışması amaçlanarak tesis edilmektedir. Son yıllarda firmamızın güçlü referanslarını oluşturan, özellikle karayolu tünelleri kapsamında kullanılan telsiz haberleşme sistemleri, tünel içi ve dışındaki haberleşmenin kesintisiz yapılabilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Havadaki Radyo yayınları alınıp, tünel içerisinde tekrarlanarak yayın yapılır. Seçilen sayıdaki Radyo kanalları üzerine bindirilen Türkçe ve tercih edilen yabancı dillerdeki sürücü bilgilendirme anons yayınları ile tünel içerisinde seyreden araçların sürücüleri; Hız limiti, kullanmaları gereken şerit, acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda bilgilendirmektedir.

Karayolu tünellerine gidiş-geliş yönünden yaklaşan araçların yükseklikleri kontrol edilmek zorundadır. Aksi durumda gabarisi yüksek bir araç, tünel içerisindeki donanımlara zarar verecektir. Bu durumu önlemek amacıyla Elektronik Gabari Kontrol Sistemleri tünel girişine uygun uzaklıklara tesis edilerek, belirlenen yüksekliği aşan araç gelmekte olduğunda alarm olarak tünel işletim merkezine iletilir. Bu sayede, yüksekliği fazla olan araçlardan kaynaklanabilecek olası kazalar engelenmiş olur.